Förtroendevalda hos oss.

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Kommunfullmäktige beslutar i alla övergripande frågor som exempelvis mål och riktlinjer för kommunens verksamhet, budget och skatt.

Telefon:
0150-570 16

Postadress:
Katrineholms kommun
641 80 Katrineholm

Länkar:
Kallelser och protokoll

Uppdrag (81 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Gustafsson Britt SD Ledamot 48
Sundqvist Christer M Ledamot 4
Öqvist Christoffer M Ledamot 5
Thorell Russell Åsa S Ledamot 29
Karlsson Tony S Ledamot 24
Gustafsson Peter SD Ersättare 77
Högberg Sara C Ersättare 58
Granberg Christina M Ersättare 54
Selig Thomas V Ledamot 41
Håkansson Jonah SD Ledamot 51
Edgélius Martin M Ledamot 11
Rosenlund Linda S Ersättare 66
Moosawi Wahid M Ersättare 53
Ljunggren Roger S Ledamot 30
Yassin Mahi Mariam S Ersättare 64
Hermansson Camilla SD Ledamot 50
Wallace Ingela C Ersättare 57
Ismail Abukar MP Ledamot 42
Forss Alexander KD Ledamot 18
Jansson Torgerd S Ordförande 1
Musse Ahmed Abdulahi S Ledamot 37
Hellberg Johanna KD Ersättare 62
Baban Franca S Ersättare 71
Karlsson Marie-Louise S Ledamot 25
Arslan Banu L Ersättare 60
Hofstedt Anne M Ersättare 52
Hildebrandt Dorothee MP Ersättare 75
Ahlman Nils Fredrik M Ledamot 9
Callhammar Eva L Ledamot 15
Söderström Börje S Ledamot 34
Klemse Zeljko S Ledamot 32
Björk Cecilia Carolina S Ledamot 23
Magnusson Gunilla S Ledamot 38
Blomkvist Stefan S Ledamot 36
Adamsson Nicklas MP Ledamot 43
Cvrkalj Mirjana M 1:e vice ordförande 2
Egestål Elsie SD Ledamot 46
Rosendahl Tony V Ledamot 39
Gual Nina C Ledamot 14
Söderberg Johan S Ledamot 20
Jaktlund Linda S Ledamot 35
Hermansson Rickard SD Ersättare 78
Marton Lilli MP Ersättare 76
Gärtner Helena M Ledamot 8
Henke Martina S Ledamot 33
Eriksson Tommy S Ersättare 63
Loley Marian KD 2:e vice ordförande 3
Karlsson Britt Inger S Ersättare 72
Smitran Milos M Ledamot 10
Wahlund Björn L Ledamot 16
Karlsson Johanna S Ledamot 31
Hedberg Anneli S Ledamot 21
Lilja Jan SD Ersättare 79
Lindkvist Rue V Ersättare 73
Larsson Ingvar SD Ledamot 49
Gölevik Anders C Ledamot 13
Hagberg Ann S Ersättare 70
Ogenholt John KD Ersättare 61
Olsson Matthes SD Ersättare 80
Johansson Anita V Ledamot 40
Frondelius Joha KD Ledamot 17
Fredriksson Inger C Ledamot 12
Hult Inger L Ersättare 59
Vemic Mica SD Ledamot 45
Fransson Carl-Magnus M Ledamot 7
Sandström Koski Marie - Sekreterare 81
Ullah Saif M Ersättare 55
Johansson Christer S Ersättare 67
Frisk Karin S Ersättare 68
Lindahl Filip SD Ledamot 44
Dunås Dag KD Ledamot 19
Asp Jan Åke SD Ledamot 47
Svensson Emil S Ersättare 65
Carlheim-Gyllensköld Birgitta M Ledamot 6
Malmström Fredrik S Ledamot 26
Ljungqvist Gunnar S Ledamot 28
Truedsson Ulrica S Ledamot 27
Zweiniger Robert M Ersättare 56
Svenningson Göran V Ersättare 74
Ekstrand Christer S Ersättare 69
Olovsson Jan Fredrik S Ledamot 22